Pieniądze

Polacy coraz częściej wymieniają waluty przez Internet

Polacy coraz częściej wymieniają waluty przez Internet

Coraz więcej Polaków decyduje się na wymianę walut za pośrednictwem Internetu ? wynika z danych serwisu walutomat.pl. Najczęściej transakcji w sieci dokonują mieszkańcy województwa mazowieckiego. Największą wartość mają jednak transakcje internautów z Wielkopolski, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Najrzadziej waluty przez Internet wymieniają mieszkańcy Warmii i Mazur oraz okolic Opola.

Średnio użytkownicy w ramach jednej transakcji wymieniają waluty o równowartości ok. 1150 złotych. Najwięcej chętnych na wymianę przez Internet pochodzi z Mazowsza, w tym głównie z Warszawy. Niemal co szósty internauta wymieniający waluty mieszka w tym regionie. Drugie pod tym względem jest województwo wielkopolskie, z którego pochodziło 16 proc. wymieniających oraz pomorskie i śląskie, w których mieszka co dziesiąta osoba. Dalej uplasowało się dolnośląskie (9 proc.) oraz małopolskie i zachodniopomorskie (6 – 7 proc.).

? Większa świadomość zalet usług internetowych w niektórych rejonach kraju przekłada się na większą liczbę transakcji. Jednak duża liczba nie zawsze oznacza dużą wartość ? mówi Adrian Łaźniewski rzecznik prasowy Walutomatu. ? Pod względem wielkości transakcji dominuje Wielkopolska i województwa położone na obrzeżach kraju, takie jak zachodniopomorskie, pomorskie i Dolny Śląsk. Mazowsze jest dopiero na piątym miejscu ? dodaje.
Wykres_1_liczba_transakcji_wg_wojewodztw
Największe transakcje zawierają użytkownicy z Wielkopolski. Co piąta złotówka wymieniana na obce waluty przez Internet pochodzi z tego rejonu. Drugie w kolejności jest województwo zachodniopomorskie, którego mieszkańcy odpowiadają za 15 proc. wartości wymian. Dalej jest pomorskie i dolnośląskie, z których pochodzi co ósma wymieniana złotówka oraz mazowieckie, którego mieszkańcy odpowiadają za 9 proc. wartości transakcji.

Stosunkowo rzadko z możliwości wymiany walut przez Internet korzystają mieszkańcy Pomorza i Kujaw, skąd pochodzi ok. 3,5 proc. obrotów.
Zaskakują dobre wyniki z Podkarpacia (6 proc.) oraz kiepskie miejsce łódzkiego. Z tego regionu pochodzi tylko co pięćdziesiąta wymieniana złotówka. Podobnie jest w świętokrzyskim i na Podlasiu. Najmniej wymieniają mieszkańcy lubuskiego, Warmi i Mazur, opolskiego i lubelskiego. Najrzadziej z internetowej formy wymiany korzystają mieszkańcy opolskiego, warmińsko mazurskiego i podlaskiego.

Zestawienie powstało po analizie 19 tys. transakcji o wartości 22 mln złotych, które wykonano poprzez Walutomat w okresie 4 miesięcy. Walutomat to społecznościowy system wymiany walut pomiędzy użytkownikami Internetu. Przebadani użytkownicy Walutomatu to głównie osoby fizyczne (89 proc.), resztę stanowią firmy.

Więcej informacji na stronie Walutomatu.Polacy coraz częściej wymieniają waluty przez Internet

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #alior bank   #AST   #bank   #bankach   #banków   #bankowości   #banku   #br   #cen   #cz   #dla