Konto

systemically important financial institution ? SIFI

Problematyka ?ważnych systemowo instytucji finansowych? (systemically important financial institution ? SIFI) i nowego porządku regulacyjnego w sektorze bankowym zdominowała tegoroczne spotkanie szefów największych banków w Europie Środkowo-Wschodniej. W konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) wziął udział Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że jednym z najważniejszych wyzwań w najbliższych latach będzie poprawa działalności sektora bankowego, tak aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego kryzysu finansowego. Banki powinny służyć umocnieniu gospodarki realnej, nie stanowić zaś źródeł jej problemów. Kluczowym zagadnieniem w zakresie poprawy działalności sektora bankowego jest odpowiednie rozwiązanie problemu SIFI, czyli instytucji ?za dużych by upaść?, które funkcjonują na trzech szczeblach: światowym, regionalnym i krajowym.

– Największym wyzwaniem jest wypracowanie procedur umożliwiających przeprowadzenie kontrolowanej upadłości systemowo istotnych banków, które wpadną w kłopoty. Należy jednak pamiętać o różnicach w skali działalności. O ile stosunek wartości aktywów PKO Banku Polskiego do polskiego PKB wynosi ok. 12 proc., to w przypadku niektórych zagranicznych, ważnych dla całego systemu finansowego instytucji, ta relacja wynosi nawet 100 proc. ? powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, który wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym nowego otoczenia regulacyjnego w sektorze bankowym.

Uczestnicy konferencji podkreślali również, że większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Polska, w przeciwieństwie do Europy Zachodniej dobrze poradziło sobie z kryzysem i nie musiało pomagać swoim bankom. W związku z tym, choć utworzenie jednego europejskiego nadzoru finansowego było potrzebne i celowe, to ważne jest, aby uwzględniać przy działaniach regulacyjnych specyfikę lokalnych rynków. Ponadto potrzebne jest wprowadzenie specjalnych procedur zarządzania kryzysowego w przypadku ważnych systemowo instytucji transgranicznych, które prowadzą działalność na dużą skalę w jednym kraju, a podlegają regulacjom innego.

Organizujący konferencję Instytut Finansów Międzynarodowych jest międzynarodowym stowarzyszeniem zrzeszającym instytucje finansowe. Obecnie do utworzonego w 1983 roku Instytutu należy ponad 400 podmiotów z przeszło 70 krajów. W warszawskiej konferencji IIF CEE CEO wzięli udział czołowi europejscy finansiści i ekonomiści. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Eric Berglof, Główny Ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Leszek Balcerowicz, przewodniczący Katedry Studiów Porównawczych w Szkole Głównej Handlowej.

***

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Zysk netto za I kwartał 2011 roku wyniósł 851 mln zł. Z ponad 25-procentowym udziałem w rynku Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży złotowych kredytów hipotecznych, oferując oprócz tradycyjnych kredytów hipotecznych również preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. PKO Bank Polski jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Oferta kredytu hipotecznego, pod względem dostosowania do nietypowych oczekiwań klientów, została uznana za najlepszą na rynku przez portal finansowy Comperia.pl. Bank został również doceniony za elastyczność oferty tych kredytów, które mogą być udzielane na sfinansowanie różnych celów oraz w kategorii najlepszego banku oszczędnościowo-inwestycyjnego. Aż pięć produktów PKO Banku Polskiego: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, konto, lokata i karta kredytowa, zostało nagrodzonych przez miesięcznik Reader?s Digest certyfikatami ?Produkt Roku 2010? jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem ?Złotego Bankiera? za najlepszy na rynku kredyt gotówkowy i kredyt dla firm, zwycięzcą konkursu ?Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców?, posiadaczem certyfikatu ?Firma Przyjazna Klientowi? oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt ? za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wdrażane przez Bank zostały z kolei docenione przez Gazetę Bankową, która przyznała mu tytuł ?Bankowego Lidera Informatyki Instytucji Finansowych 2010?. Według analiz firmy badawczej MillwardBrown SMG/KRC PKO Bank Polski cieszy się najwyższym zaufaniem spośród badanych instytucji finansowych ? 3/4 ankietowanych ufa jego stabilności finansowej. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu ?Top Marka? według magazynu Press. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na półtora miliarda dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej ?Polskie Marki 2010? jej wartość została określona na 3,6 mld zł.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #atno   #domu   #internetowych   #konkursie   #liwe   #raty   #stwo   #tej   #warto   #wsp