Konto

Przedsiębiorcy optymistyczni wobec kryzysu

Niemal połowa uczestniczących w badaniu Millward Brown SMG/KRC gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009 w Katowicach uważa, że gospodarka europejska już w tym roku zacznie wychodzić

Niemal połowa uczestniczących w badaniu Millward Brown SMG/KRC gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009 w Katowicach uważa, że gospodarka europejska już w tym roku zacznie wychodzić z zapaści ekonomicznej. M.in. o tym, jak skrócić dystans do najlepszych, dyskutowano podczas odbywającego się w dniach 15-17 kwietnia br. Kongresu, największej imprezy biznesowej w Europie Środkowo-Wschodniej w tym roku.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC pokazują, iż polscy przedsiębiorcy na obecną sytuację ekonomiczną spoglądają optymistycznie. 11 proc. badanych uznało, że już teraz widać wyraźne symptomy wychodzenia gospodarki europejskiej z zapaści, a 38 proc. stwierdziło, że dojdzie do tego jeszczew tym roku.

Przesłankami takich postaw według respondentów są i będą głównie: tendencja wzrostowa podstawowych indeksów w USA i na giełdach europejskich (blisko połowa odpowiedzi) oraz odchodzenie od restrykcyjnej polityki kredytowej w sektorze finansowym (34 proc.).

– Goście Kongresu, zarówno podczas licznych sesji plenarnych jak i we wspomnianej ankiecie wskazali, że innowacyjność, zwiększenie nakładów na innowacyjne technologie oraz inwestycje w infrastrukturę i optymalne wykorzystanie środków unijnych będą impulsem przyczyniającym się do skrócenia okresu zapaści ekonomicznej ? mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP SA., organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009
w Katowicach.

Przedsiębiorcy, dziennikarze, naukowcy i politycy, którzy wzięli udział w Kongresie oraz internetowym badaniu dyskutowali także nad zwiększeniem konkurencyjności Europy w obliczu dominacji Stanów Zjednoczonych i rozwoju rynków azjatyckich. Połowa respondentów wskazała, że kluczem ku temu będzie efektywniejsza współpraca gospodarcza państw członkowskich Unii Europejskiej.

? Dla nas jako organizatorów ważny jest również fakt, że aż 75 proc. uczestników już teraz zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji Kongresu, co wskazuje na potrzebę rzetelnej debaty o gospodarce – dodaje Wojciech Kuśpik.

Podczas trzydniowego Kongresu komentarze dotyczące obecnego stanu i kierunków polskiej oraz europejskiej gospodarki wygłosili m.in. premier Donald Tusk, José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej (w wystąpieniu multimedialnym), prof. Jerzy Buzek (Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego), prof. Leszek Balcerowicz, a także Janez Potočnik komisarz UE ds. nauki i badań, Andris Piebalgs, komisarz UE ds. energii oraz Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej.

A to już wiesz?  Skuteczny coaching dla sprzedawcy

Wśród uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009 znalazło się także wielu przedstawicieli największych firm w Europie i Polsce, m.in. Vattenfall, PGE, RWE, PKO Bank Polski, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, Fortum, Netia czy Tauron Polska Energia.

Firma badawcza Millward Brown SMG/KRC przeprowadziła wśród uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009 w Katowicach badanie dotyczące
w głównej mierze panującej na światowych rynkach zapaści gospodarczej. Badaniem metodą wywiadów internetowych CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) objęto próbę 376 osób.

1017332_amber_stones_in_perspective

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy