Konto Wiadomości branżowe

Standard & Poor?s o ratingach Pekao

Agencja Standard & Poor’s podtrzymała krótkoterminowy rating Banku Pekao SA na poziomie ‘A-2’ oraz rating stand-alone Banku, który pozostał na najwyższym w Polsce poziomie ‘bbb+’. Podwyższono

Agencja Standard & Poor’s podtrzymała krótkoterminowy rating Banku Pekao SA na poziomie ‘A-2’ oraz rating stand-alone Banku, który pozostał na najwyższym w Polsce poziomie ‘bbb+’. Podwyższono również perspektywę ratingów z negatywnej do stabilnej. Długoterminowa ocena została natomiast obniżona do poziomu ‘BBB+’, w ślad za obniżką ocen ratingowych Republiki Włoch i w konsekwencji tego – spółki macierzystej Pekao, UniCredit S.p.A.

Standard & Poor’s w swoim komunikacie poinformował, że podstawą do oceny ratingowej Pekao były: silne kapitały i przychody banku, skuteczna polityka ryzyka, jak również dobra sytuacja płynnościowa. Stabilna perspektywa opiera się na naszym przekonaniu, że biznesowy i finansowy profil Banku Pekao pozostanie na tym samym poziomie w średnim okresie – napisano w komunikacie.

W rezultacie tych decyzji Standard & Poor’s Ratings Services, zakomunikowanych zarządowi Banku Pekao SA w dniu 14 lutego 2012 r., komplet ocen ratingowych Banku Pekao wg S&P wygląda następująco:

długoterminowa:                              ‘BBB+’

krótkoterminowa:                             ‘A-2’

perspektywa:                                  ‘stabilna’

stand-alone (samodzielna):              ‘bbb+’

 

W ostatnim czasie również agencja ratingowa Fitch potwierdziła solidne ratingi Pekao. Długoterminowy rating IDR Banku Pekao SA w walucie obcej został utrzymany na poziomie ‘A-‘ z perspektywą stabilną, natomiast krótkoterminowy rating banku w walucie obcej pozostał na poziomie ‘F2′.

 

Więcej informacji udziela Rzecznik Prasowy: Arkadiusz Mierzwa, tel. 607 319 569.


Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce (wg. stress-testów przeprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w lipcu 2011 roku) i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec III kwartału 2011 r. na poziomie 17,1%).

A to już wiesz?  Emisja 4. transzy obligacji na rynek krajowy

Bank PekaoSA jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez „Euromoney”. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”, ostatnio w 2010 roku.  W 2011 roku po raz czwarty z rzędu otrzymał prestiżowe nagrody magazynu „Global Finance” za usługi bankowości korporacyjnej, która została uhonorowana m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca. W bankowości detalicznej bank zdobył w 2011 roku godło „Teraz Polska” za system bankowości elektronicznej Pekao24.

Bank PekaoSA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz siecią ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa domy maklerskie oraz spółki oferujące leasing i faktoring.

Bank PekaoSA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia w sumie ok. 160 tys. osób. 

 


Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy