Wiadomości branżowe

Sprzedaż udziałów w Banku Pekao Tel-Aviv Ltd

2 grudnia 2003 r. Bank Pekao SA sfinalizował transakcję sprzedaży udziałów w spółce Bank Pekao Tel-Aviv na rzecz izraelskiego Banku Hapoalim B.M. Decyzja o sprzedaży udziałów spowodowana była spadkiem konkurencyjności banku na lokalnym rynku.< ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Przedmiotem transakcji było 370.213 akcji zwykłych o jednostkowej wartości nominalnej 100 NIS, stanowiących 99,99% kapitału akcyjnego Pekao Tel-Aviv i dających prawo do 99,99% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Banku Pekao TelAviv Ltd. Cena sprzedaży wyniosła 6.639.708 USD co według kursu walutowego 1USD=4,431NIS stanowi równowartość 29.420.548 NIS.

Oddział Banku Pekao SA w Tel Avivie, przekształcony później w spółkę zależną Banku powstał w latach trzydziestych XX wieku. Jego pierwotną funkcją była obsługa polskich emigrantów przebywających na terenie ówczesnej Palestyny. Bank Pekao Tel-Aviv Ltd funkcjonował jako uniwersalny bank komercyjny świadczący usługi dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w zakresie działalności kredytowej, finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych, kredytów konsorcjalnych, obsługi finansowej handlu zagranicznego oraz prowadzenia rachunków i obsługi bankowej klientów. 

Do decyzji o sprzedaży udziałów w Banku Pekao Tel-Aviv Ltd. przyczynił się fakt, że bank ten posiadał zbyt mały potencjał aby skutecznie konkurować z innymi instytucjami tego typu działającymi na izraelskim rynku.

Obecnie, po dokonaniu transakcji Bank Pekao SA nie posiada udziałów w kapitale zakładowym Banku Pekao Tel Aviv Ltd.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy