Wiadomości branżowe

Noworoczne postanowienia finansowe Polaków

Większość Polaków podjęła finansowe postanowienia na nowy rok – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy ING w 17 krajach m.in. w Polsce, Australii, Niemczech, Indiach i Stanach Zjednoczonych. W badaniu wzięło udział 16 tys. osób.

Z badania Grupy ING wynika, że 60% Polaków ma finansowe postanowienia na 2012 rok. Wśród osób, które podjęły takie postanowienia:

  • 33% chciałoby lepiej kontrolować swoje wydatki w 2012 r.,
  • 32% chciałoby więcej oszczędzać,
  • 26% chciałoby zmniejszyć zadłużenie,
  • 9%  zamierza zmienić w 2012 r. bank w celu zmniejszenia kosztów obsługi.

Polska zajęła 8 miejsce na 17 badanych krajów pod względem liczby osób, które podjęły postanowienia finansowe na nadchodzący rok. Najwięcej osób deklaruje podjęcie finansowych postanowień noworocznych w Rumunii (91%), Turcji (89%) oraz Indiach (86%), a najmniej w Wielkiej Brytanii (40%), Holandii (41%) oraz Niemczech (42%).

Najciekawsze wyniki ankiety dotyczące osób, które podjęły noworoczne postanowienia finansowe:

  • Ankietowani najchętniej deklarowali postanowienie częstszego odkładania pieniędzy. Najbardziej zależy na tym mieszkańcom Indii (48%), USA (46%), Wielkiej Brytanii i Włoch (45%), najmniej Polski (32%), Słowacji (29%) i Czech (25%).
  • Na lepszym kontrolowaniu wydatków zależy najbardziej mieszkańcom Holandii (44%), Rumunii (36%), Francji, Turcji (34%) oraz Polski, Słowacji i Belgii (33%). Najmniej mieszkańcom Kanady (23%), USA (22%)  i Australii (20%)
  • We wszystkich krajach najmniejszą popularność wśród postanowień noworocznych miała odpowiedź dotycząca zmiany banku. Najwięcej osób wskazało ją w Czechach (12%), Polsce i Słowacji (9%), najmniej w Turcji (2%).

Badanie zostało przeprowadzone online przez TNS Nipo w listopadzie 2011 na próbie N = 16 501 respondentów z 17 krajów (Polska, Australia, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Kanada, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania, Włochy), z czego N = 1 000 respondentów w Polsce. Ankietowani mogli udzielić więcej niż jednej odpowiedzi.

Czy dotrzymujemy postanowień noworocznych?

Z kolei z ankiety, przeprowadzonej w tym roku przez ekonomistów ING na stronie internetowej http://www.ezonomics.com wynika, że zapał do dotrzymywania postanowień noworocznych maleje z każdym kolejnym tygodniem. W ciągu dwóch miesięcy po nowym roku 37% osób już ich nie przestrzega. Zdaniem ekonomistów ING, postanowienia noworoczne, niezależnie od tego czy mają one charakter finansowy czy nie, powinny być przede wszystkim skonkretyzowane i możliwe do zrealizowania. Wskazują oni, że należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób będziemy się z tych postanowień rozliczać. Dużym ułatwieniem jest też ustawienie sobie przypomnień w ciągu całego roku, np. w telefonie, kalendarzu czy nawet zaangażowanie znajomych żeby przypominali nam o naszych postanowieniach.

Więcej informacji nt. strategii dotrzymywania noworocznych postanowień są dostępne na stronie http://www.ezonomics.com/polls/are_you_still_keeping_your_new_year_resolutions1/.

 

Źródło ING BANK ŚLĄSKI S.A.. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts