Wiadomości branżowe

Z PZU o inwestowaniu na rynkach wschodnich podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Czy polskie firmy mogą zrobić dobry biznes na wschodzie? Jaką rolę odgrywają dziś ubezpieczenia w zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego? Między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy paneli organizowanych przez PZU w ramach XXIII Forum Ekonomicznego, w Krynicy Zdroju.PZU po raz czwarty został partnerem największego wydarzenia gospodarczego w Polsce, XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Konferencja odbędzie się w dniach 3-5 września 2013 r. Tegoroczna edycja, przebiegająca pod hasłem „Perspektywy nowego ładu”,będzie okazją do debaty m.in. o nowej formule Europy, kształtującej się na skutek globalnego kryzysu ekonomicznego oraz nowych kierunkach inwestycyjnych dla polskich przedsiębiorstw.Podczas panelu PZU „Marsz na wschód, czyli czy na wschodzie można zrobić dobry biznes?”, prowadzonego przez prezesa zarządu PZU SA Andrzeja Klesyka, przedstawiciele biznesu, polityki i mediów będą rozmawiać o korzyściach i wyzwaniach związanych z inwestowaniem na wschodzie. W debacie,

Czy polskie firmy mogą zrobić dobry biznes na wschodzie? Jaką rolę odgrywają dziś ubezpieczenia w zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego? Między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy paneli organizowanych przez PZU w ramach XXIII Forum Ekonomicznego, w Krynicy Zdroju.

PZU po raz czwarty został partnerem największego wydarzenia gospodarczego w Polsce, XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Konferencja odbędzie się w dniach 3-5 września 2013 r. Tegoroczna edycja, przebiegająca pod hasłem ?Perspektywy nowego ładu?,będzie okazją do debaty m.in. o nowej formule Europy, kształtującej się na skutek globalnego kryzysu ekonomicznego oraz nowych kierunkach inwestycyjnych dla polskich przedsiębiorstw.

Podczas panelu PZU ?Marsz na wschód, czyli czy na wschodzie można zrobić dobry biznes??, prowadzonego przez prezesa zarządu PZU SA Andrzeja Klesyka, przedstawiciele biznesu, polityki i mediów będą rozmawiać o korzyściach i wyzwaniach związanych z inwestowaniem na wschodzie. 

W debacie, która odbędzie się 4 września, udział wezmą Paweł Kowal, eurodeputowany RP, Ryszard Florek, prezes zarządu FAKRO, Adam Góral ? Prezes Asseco Poland S.A., Michał Sołowow ? główny akcjonariusz Echo Investment S.A. oraz Bogusław Chrabota, redaktor naczelny, ?Rzeczpospolita?. Komentatorem debaty będzie Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego ?Rzeczpospolita?, który przedstawi ranking polskich inwestycji zagranicznych przygotowany przez dziennik ?Rzeczpospolita?.

Coraz więcej polskich firm rozwija swoją działalność na wschodzie. Wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem, zwłaszcza w okresie globalnego spowolnienia gospodarczego. Dlatego wciąż wielu przedsiębiorców zastanawia się czy jest to odpowiedni dla nich  kierunek. Jestem przekonany, że rynki te mają ogromny potencjał, ale wymagają od polskich firm dobrego przygotowania i jasno nakreślonej strategii. Wspólnie z uczestnikami panelu chcemy zastanowić się jak tym wyzwaniom sprostać.  Podzielimy się naszymi doświadczeniami i wskażemy najlepsze rynkowe praktyki  ?mówi Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

A to już wiesz?  wpKarta Visa Classic ? karta kredytowa dla użytkowników Internetu

Paweł Kowal, eurodeputowany RP dostrzega rolę polityki w wspieraniu biznesuWspółcześnie rolą dyplomacji nie jest już tylko utrzymywanie relacji na poziomie państwowym. My – politycy i dyplomaci – musimy nauczyć się wspierać biznes. Pytanie brzmi jak robić to skutecznie i odpowiedzialnie.

Z kolei Ryszard Florek, Prezes Zarządu FAKRO SA uważa, że rynki wschodnie są dla polskich przedsiębiorstw ważne z wielu względówPrzede wszystkim są nam bliskie geograficznie, kulturowo i językowo. Rynki te potrzebują także polskich firm do rozwoju własnej gospodarki. A nam z kolei dużo łatwiej i taniej osiągnąć sukces na Wschodzie niż na Zachodzie. Trzeba jednak pamiętać, że polskie przedsiębiorstwa konkurują tam nie tylko z lokalnymi firmami, ale również inwestorami  z Europy Zachodniej, dysponującymi dużym kapitałem, który pozwala im przez wiele lat dopłacać do prowadzonego tam biznesu. Istotnym ograniczeniem jest także brak zrozumienia zasad gospodarki rynkowej przez urzędników administracji państwowej w tych krajach. Widać to m.in. przy trudnościach ze zwrotem VAT-u. Państwo powinno wspierać ekspansję zagraniczną polskich firm. Nie chodzi tutaj o pomoc finansową, ale przede wszystkim o eliminację barier prawnych, ułatwienie dostępu do informacji czy też wparcie w sytuacji, kiedy zachodnie globalne koncerny utrudniają prowadzenie działalności polskim firmom na Wschodzie.

Adam Góral, Prezes Asseco Poland SA podkreśla, że rynki wschodnie są bardzo perspektywiczne i często charakteryzują się wysokim potencjałem wzrostuRynki wschodnie przechodzą transformację i są na etapie, na którym Polska była kilka lub kilkanaście lat temu. Dlatego doskonale rozumiemy ich potrzeby i wyzwania. Pomaga to w rozmowach i sprzyja decyzjom inwestycyjnym. Ze strony czysto biznesowej nie bez znaczenia jest również fakt, że ze względu na potencjał rynkowy i obecną skalę działania firm, wciąż można tam kupić spółki taniej niż w innych częściach Europy. Dodatkowo wszystkie rynki WNP odnotowują wzrosty inwestycji w nowe technologie znacząco wyższe niż w zachodniej części Europy. Dla przykładu rynek informatyczny w Rosji rośnie o ponad 14% rocznie, a w Europie zaledwie o 5%.

Michał Sołowow, główny akcjonariusz Echo Investment S.A. dodaje, że Europa Wschodnia to znacznie więcej niż tylko rynek zbytu. Jej główne atuty to znaczący potencjał rozwojowy, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, relatywnie niskie koszty pracy, dobre wskaźniki stabilności gospodarczej i stosowanie szeregu zachęt inwestycyjnych. Jednak różnice w standardach prawnych i podatkowych, droga logistyka, cła oraz formalne i nieformalne utrudnienia importu powodują, że największe szanse mają firmy obecne tam z produkcją. To z kolei wiąże się z koniecznością długofalowych inwestycji.

W ramach odbywającej się w Krynicy konferencji, PZU po raz pierwszy został również partnerem VII Forum Regionów. Podczas panelu, który odbędzie się 4 września, przedstawiciele firmy i samorządów będą rozmawiać o rosnącej roli ubezpieczeń w zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego.

A to już wiesz?  Ukraina ? blisko 50 tys. m sześc. gazu dziennie z Olgowskoje-15

Łączne wydatki jednostek samorządu terytorialnego na ubezpieczenia sięgają obecnie niemalże 1 mld PLN rocznie i wykazują tendencję wzrostową. Wynika to głównie ze stale poszerzającego się spektrum zadań, za realizację których odpowiedzialne są samorządy i rosnącego ryzyka związanego  z ich działalnością. Produkty ubezpieczeniowe, z których korzystają coraz częściej obejmują nie tylko ochronę dóbr majątkowych. Znaczenia nabiera także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu podejmowanych decyzji administracyjnych oraz prawidłowe zabezpieczenie realizowanych inwestycji. Liczę, że wspólna dyskusja o roli ubezpieczeń w zarządzaniu tymi jednostkami i wymiana wiedzy w tym zakresie ułatwi optymalizację kosztów ponoszonych przez samorządy na ubezpieczenie podsumowuje dr Andrzej Liwacz, Dyrektor ds. Underwritingu Ubezpieczeń Pozakomunikacyjnych w PZU, który będzie moderatorem dyskusji.

inf

Źródło Grupa PZU. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy