Wiadomości branżowe

Od stycznia dostaniesz mniejszy kredyt

Do końca grudnia banki muszą dostosować się do zapisów znowelizowanej w styczniu tego roku Rekomendacji S. Jedną z najbardziej istotnych zmian dla kredytobiorców będzie ostrożniejsze podejście kredytodawców do badania zdolności kredytowej. W przypadku długoterminowych kredytów hipotecznych, przełoży się to na zmniejszenie dostępnej kwoty zobowiązania ? pisze analityk portalu Bankier.pl, Michał Kisiel.

Od początku 2012 roku banki sprawdzając naszą finansową wydolność, będą przyjmowały dodatkowe założenia. Do tej pory kredytobiorca nie mógł wydać na comiesięczną spłatę rat więcej niż 50% swoich dochodów netto lub 65%, jeśli jego dochody przekraczały średnią krajową (niezależnie od waluty kredytu). Zasada ta nie ulega zmianie w przypadku zobowiązań w złotych, ale zwolennicy euro lub szwajcarskiego franka pożyczą mniej. Kredytobiorcy korzystający z kredytów walutowych będą mogli przeznaczyć na spłatę rat nie więcej niż 42% swoich dochodów.

Druga istotna zmiana dotyczy okresu kredytowania. Nowa procedura spowoduje, że osoby młodsze, które wydłużając okres spłaty kredytu mogły do tej pory podwyższyć maksymalną dostępną kwotę zobowiązania, zostaną pozbawione tej możliwości. Jeśli okres kredytowania będzie dłuższy niż 25 lat, to bank i tak na potrzeby badania zdolności kredytowej przyjmie, że kredytu udziela się na ćwierć wieku.

Więcej informacji w analizie przygotowanej przez analityka portalu Bankier.pl, Michała Kisiela: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-stycznia-dostaniesz-mniejszy-kredyt-2454222.html

 

Redakcja Serwisów Bankier.pl należąca do Grupa Allegro Sp. z o.o. zezwala na powielanie i rozpowszechnianie powyższego fragmentu utworu w całości, w dowolnych mediach na wszystkich polach eksploatacji. Pełna wersja utworu, dostępna na stronie  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-stycznia-dostaniesz-mniejszy-kredyt-2454222.html,może być bezpłatnie powielana i rozpowszechniana w całości lub w części wyłącznie w prasie drukowanej, w tytułach zarejestrowanych i kontrolowanych w Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994r. Nr. 24 poz. 83 z późn. zm.), w szczególności pod warunkiem podania autora i źródła  pochodzenia utworu.

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts