Konto Wiadomości branżowe

Money Expert apeluje: Polacy, zacznijmy w końcu oszczędzać

Ubiegłoroczna „Diagnoza społeczna 2011 – warunki i jakość życia Polaków” pokazała, że jedynie 37% gospodarstw domowych dysponuje obecnie jakimikolwiek oszczędnościami. Sytuacja w tym zakresie zmienia się jednak na

Ubiegłoroczna „Diagnoza społeczna 2011 – warunki i jakość życia Polaków” pokazała, że jedynie 37% gospodarstw domowych dysponuje obecnie jakimikolwiek oszczędnościami. Sytuacja w tym zakresie zmienia się jednak na korzyść, bo odsetek oszczędzających zwiększa się systematycznie.

Do zwiększenia odsetka gospodarstw oszczędzających z pewnością przyczyniła się niepewna sytuacja na rynkach finansowych oraz zmiany w systemie emerytalnym, co potwierdzają podane w diagnozie cele oszczędzania. Najczęściej podawaną przyczyna oszczędzania jest zabezpieczenie się na wypadek sytuacji losowych. Aż 35% gospodarstw domowych oszczędza jednak z myślą o swoim zabezpieczeniu na starość, a 24% chce zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci.

Coraz wyraźniej więc Polacy zaczynają w swoje plany finansowe wplatać elementy zabezpieczające przyszłość swoją lub bliskich. Spektrum wykorzystywanych w tym celu instrumentów finansowych jest jednak bardzo ubogie. Jak wynika z badań zdecydowana większość gospodarstw domowych trzyma swoje oszczędności na lokatach bankowych.

Taki stan rzeczy wynika z pewnością z niewielkiej znajomości instrumentów finansowych. Wielkość oszczędności większości Polaków nie jest imponująca i wynosi około trzykrotność miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. „Ludzie zakładają, że oszczędzanie niewielkich kwot nie daje rezultatów mówi Arkadiusz Rembowski, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów Finansowych w Money Expert S.A. – Jest to jednak niewłaściwe myślenie, ponieważ w przypadku oszczędzania mającego na celu zabezpieczenie przyszłości emerytalnej priorytetem jest długi czas, który sprawia, że niewielkie kwoty generują satysfakcjonujący kapitał”.

Obecnie średni zysk na lokacie bankowej to około 4%. Gdybyśmy więc dziś na lokacie bankowej umieścili 10 000 zł, to po 15 latach otrzymamy kwotę około 18 200 zł. Wystarczyłoby, żeby stopa zwrotu wyniosła 6%, a nasza lokata po 15 latach byłaby warta już około 24 500 zł. Gdyby się jeszcze udało co miesiąc dokładać do niej po 50 zł, to nasza inwestycja uzyskałaby na koniec okresu wartość, aż ponad 39 000 zł. Ten przykład pokazuje, że w zabezpieczeniu własnej przyszłości ważny jest nie tylko na zysk generowany przez inwestycję, ale również na systematyczne odkładanie niewielkich kwot pieniędzy.

A to już wiesz?  Firma Nespresso realizuje kolejną inwestycję w Szwajcarii

Dlaczego więc Polacy są tak zachowawczy w swoich strategiach inwestycyjnych? Decydującym czynnikiem jest tutaj przeświadczenie o bezpieczeństwie inwestowanych środków. Firmy ubezpieczeniowe oferujące produkty inwestycyjne nie mają przecież placówek podobnych do oddziałów bankowych. Jak wiec powierzyć swoje oszczędności firmie, której nie widuje się na każdym rogu? Bardziej zyskowne inwestycje są też bardziej skomplikowane niż proste lokaty bankowe.

Na pewno dużą rolę w popularyzowaniu bardziej rentownych produktów inwestycyjnych odegrają firmy doradztwa finansowego. Z jednej strony dysponują one siecią konwencjonalnych placówek, a z drugiej zatrudniają profesjonalnych doradców, którzy mają szeroki przegląd rynkowej oferty i są w stanie wyjaśnić Klientom na czym polega inwestowanie. Firmy te zdobyły też już często zaufanie Klientów pomagając im w zdobyciu środków na finansowanie zakupu mieszkania czy domu. Teraz mogą pomóc Klientom w zabezpieczeniu ich przyszłości i przyszłości ich rodzin.

Autor: Dariusz Józefiak

Policz, ile zarobisz na inwestycji. Sprawdź TUTAJ


Money Expert S.A. to ogólnopolska firma doradztwa finansowego, która swoim Klientom proponuje produkty finansowe we współpracy z 27 najlepszymi bankami.  W ofercie znajdują się kredyty gotówkowe, konsolidacyjne, samochodowe oraz produkty oszczędnościowo-inwestycyjne, jednak firma szczególnie specjalizuje się w kredytach hipotecznych. Money Expert ma w swoim zespole rzeczywiście Ekspertów, którzy każdego klienta traktują indywidualnie, jako osobną historię, do której trzeba dopasować właściwe rozwiązanie.

[źródło: http://www.moneyexpert.pl

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy