Wiadomości branżowe

Zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Firmy działające na terenie Polski nie będą mogły liczyć na korzystne rozwiązania podatkowe. Od 2015 roku Ministerstwo Finansów wprowadzi szereg zmian w prawie podatkowym. Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych – regulacja ta ma zwalczać nadużycia podatkowe, uważa Monika Ławnicka, doradca podatkowy Accreo. Nowe przepisy wprowadzą klauzulę

Firmy działające na terenie Polski nie będą mogły liczyć na korzystne rozwiązania podatkowe. Od 2015 roku Ministerstwo Finansów wprowadzi szereg zmian w prawie podatkowym.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych ? regulacja ta ma zwalczać nadużycia podatkowe, uważa Monika Ławnicka, doradca podatkowy Accreo.

Nowe przepisy wprowadzą klauzulę obejścia prawa. Urzędnicy będą sprawdzać, czy przeprowadzona w firmie restrukturyzacja nie miała na celu uniknięcia opodatkowania.

Ograniczenie zaliczania do kosztów podatkowych pożyczek od podmiotów powiązanych ? to kolejna zmiana. ?Jej efektem będą zwiększone wpływy do budżetu? ? wyjaśnia Monika Ławnicka.

W propozycjach podatkowych nie chodzi o prostą zmianę stawki, ale o powiększenie bazy podstawy opodatkowania. ?Skutek może być odwrotny od zamierzonego i zostanie ściągniętych mniej pieniędzy z podatków. Firmy mogą zrezygnować z części swoich zamiarów inwestycyjnych? – dodaje.

Podczas gdy w Europie wdraża się korzystne rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu, w Polsce nadal brakuje pomysłu na przyciągnięcie inwestorów. Podwyższenie ciężaru podatkowego może tylko odstraszyć przedsiębiorców. Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Za pół roku Rosję czeka fala upadłości. Polskie firmy muszą się przygotować na problemy z odzyskaniem należności

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy