Wiadomości branżowe

Stanowisko MasterCard Europe dotyczące podpisania przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy obniżającej stawki interchange

Teaser

Michał Skowronek, Dyrektor Generalny na Polskę, Ukrainę, Czechy i Słowację w MasterCard Europe:

Jedną z podstawowych zasad w MasterCard Europe jest działanie zawsze w zgodzie z obowiązującym prawem. Dlatego, pomimo że uważamy, iż nowa regulacja negatywnie wpłynie na rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, to zamierzamy ściśle przestrzegać przepisów ustawy.

Niestety, obawiamy się, że cały ciężar nowej regulacji spocznie na użytkownikach kart płatniczych. Prezentowane przez nas przykłady, pochodzące z innych krajów, jasno wskazują, że odgórne obniżenie stawek interchange spowoduje zlikwidowanie bezpłatnych kart dołączonych do rachunków i programów premiowych, jakie klienci otrzymywali dotychczas w ramach korzystania z kart płatniczych.

Warto zdać sobie sprawę ze skali zmian, jakie wprowadza nowa regulacja. Według danych Narodowego Banku Polskiego obniżenie stawek interchange do 0,5 proc. zaowocuje zmniejszeniem wpływów do banków z tego tytułu o 2/3 (w stosunku do 2012 roku), co skutkować będzie zmniejszeniem przychodów tego sektora, potrzebnych m.in. na rozwój i wdrożenie innowacyjnych technologii płatniczych, o ok. 1 mld PLN rocznie.Jeśli porównamy to do 2010 roku, gdy stawka interchange wynosiła 1,62 proc., to zmiany te są jeszcze większe. Według tych samych szacunków NBP, obniżenie stawek interchange może oznaczać podwyżkę opłat za użytkowanie kart płatniczych nawet o 50 PLN w skali roku. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że duże sieci handlowe, które najsilniej lobbowały za obniżeniem interchange i są największym beneficjentem nowej regulacji, zgodnie z zapowiedziami obniżą ceny w swoich sklepach…

Ubolewamy, że Parlament nie uwzględnił w nowej ustawie okresów przejściowych, które były postulowane przez wiele środowisk ? także przez Narodowy Bank Polski. Tak drastyczne obniżenie stawek interchange wiązać się będzie z ryzykiem spadku tempa rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Dotychczas nasz kraj był światowym liderem we wdrażaniu innowacyjnych technologii płatniczych. Po przyjęciu ustawy w tej formie, pod znakiem zapytania stanął dalszy rozwój rynku nowoczesnych form płatności ? szczególnie transakcji zbliżeniowych telefonem.

Pomimo szkodliwości wprowadzonej ustawy, MasterCard dalej będzie wspierać innowacyjny ekosystem płatniczy, którego konsekwentny rozwój w ostatnich latach uczynił Polskę jednym ze światowych liderów w implementowaniu nowoczesnych technologii do obrotu bezgotówkowego.

 

O MasterCard Worldwide:

MasterCard (NYSE:MA), www.mastercard.com, jest firmą technologiczną działającą w globalnym obszarze płatności. Obsługujemy najszybszą światową sieć przetwarzania płatności, łączącą konsumentów, instytucje finansowe, punkty handlowo-usługowe, rządy i przedsiębiorstwa w ponad 210 krajach i terytoriach. Produkty i rozwiązania MasterCard ułatwiają codzienne funkcjonowanie działalności handlowej, takiej jak zakupy, podróże, prowadzenie firmy  i zarządzanie finansami. Sprawiają, że są one bezpieczniejsze i sprawniejsze dla każdego użytkownika. Śledź nas na Twitterze @MasterCardNews, przyłącz się do dyskusji na Cashless Pioneers Blog oraz zapisz się, aby otrzymywać najnowszy biuletyn od Engagement Bureau.

 

Źródło MasterCard. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts