Wiadomości branżowe

Polscy konsumenci obawiają się, że unijne przepisy dotyczące płatności zmniejszą korzyści wynikające z używania kart

Polscy konsumenci obawiają się, że unijne przepisy dotyczące płatności zmniejszą korzyści wynikające z używania kart
Warszawa, 14 lutego 2014 r. Europejscy konsumenci, w tym Polacy, obawiają się, że wskutek przyjęcia poddanego obecnie pod dyskusję projektu unijnych przepisów, dokonywanie płatności przy użyciu kart stanie się droższe i bardziej skomplikowane. Według ostatniego badania 2 na 3 polskich konsumentów uważa, że wprowadzenie limitowania wysokości opłat interchange sprawi, że korzystanie z kart będzie dla nich mniej korzystne, a niemal 8 na 10 osób nie spodziewa się, że sprzedawcy podzielą się uzyskanymi w ten sposób oszczędnościami poprzez obniżenie cen.  Badanieprzeprowadzone w 13 europejskich krajach przez IPSOS na zlecenie MasterCard miało na celu uzyskanie opinii konsumentów na temat unijnych propozycji, dotyczących ustalenia limitu stawek opłaty interchange (stanowiącej udział sprzedawców w kosztach funkcjonowania systemów płatności elektronicznej) i wprowadzenia szeregu środków mających wpływ na korzystanie z kart płatniczych. „Wszelkie nowe

Warszawa, 14 lutego 2014 r. Europejscy konsumenci, w tym Polacy, obawiają się, że wskutek przyjęcia poddanego obecnie pod dyskusję projektu unijnych przepisów, dokonywanie płatności przy użyciu kart stanie się droższe i bardziej skomplikowane. Według ostatniego badania 2 na 3 polskich konsumentów uważa, że wprowadzenie limitowania wysokości opłat interchange sprawi, że korzystanie z kart będzie dla nich mniej korzystne, a niemal 8 na 10 osób nie spodziewa się, że sprzedawcy podzielą się uzyskanymi w ten sposób oszczędnościami poprzez obniżenie cen.

 

Badanieprzeprowadzone w 13 europejskich krajach przez IPSOS na zlecenie MasterCard miało na celu uzyskanie opinii konsumentów na temat unijnych propozycji, dotyczących ustalenia limitu stawek opłaty interchange (stanowiącej udział sprzedawców w kosztach funkcjonowania systemów płatności elektronicznej) i wprowadzenia szeregu środków mających wpływ na korzystanie z kart płatniczych.

 

?Wszelkie nowe przepisy dotyczące płatności elektronicznych powinny działać w najlepiej pojętym interesie użytkowników kart. Zleciliśmy to badanie z powodu rosnących obaw, że sztuczne wymuszanie obniżki opłat interchange spowoduje podniesienie kosztów korzystania z kart i uniemożliwi funkcjonowanie wszystkich uczestników rynku według jednakowych zasad. Wyniki wskazują, że konsumenci w Polsce i w całej Europie mają te same obawy i uważają, że planowane rozwiązania nie leżą w ich interesie? ? powiedział Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny w polskim oddziale MasterCard Europe.

 

Zgodnie z wynikami sondażu 65% polskich konsumentów obawia się, że sztywne limity opłat interchange zmniejszą korzyści wynikające z używania kart (65% w całej Europie). Jeszcze większa część (78%) uważa, że sprzedawcy nie podzielą się z nimi oszczędnościami wynikającymi z obniżenia ich udziału w kosztach funkcjonowania systemu płatności elektronicznych (82% w całej Europie).  

 

MasterCard konsekwentnie wyraża obawę, że proponowane limity spowodują zwiększenie kosztów związanych z kartami po stronie konsumentów. Obawa ta znajduje potwierdzenie w niedawnych praktycznych doświadczeniach w takich krajach, jak Hiszpania, gdzie przepisy ograniczające wysokość opłat interchange spowodowały wzrost opłat ponoszonych przez użytkowników kart o ponad 50%, a jednocześnie nic nie wskazuje na to, by sprzedawcy podzielili się uzyskanymi oszczędnościami poprzez obniżenie cen. Wynika to również z braku jakiegokolwiek uzasadnienia dla ustalenia takich samych opłat w 30 krajach o bardzo różnych warunkach rynkowych.

A to już wiesz?  Polak jest i chce być przedsiębiorczy

 

?Nie wiadomo, czym można uzasadnić ustalanie wysokości opłat interchange w obrocie międzynarodowym i zagranicznym na arbitralnie narzuconym poziomie. To nie jest wcale tylko teoretyczny problem ? nasza obawa opiera się na dowodach z takich krajów, jak Hiszpania, gdzie sztucznie wymuszono obniżenie stawki opłaty interchange, a rachunek za to zapłacili konsumenci? ? kontynuuje Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny w polskim oddziale MasterCard Europe.

 

Sondaż wskazuje również, że konsumenci szczególnie krytycznie podchodzą do propozycji przepisu uprawniającego sprzedawców do decydowania, które konkretnie karty będą akceptować, a których nie. Złamanie reguły honorowania wszystkich kart spowoduje pozbawienie konsumentów głównej korzyści, której oczekują od kart płatniczych ? pewności, że będą mogli posługiwać się nimi wszędzie na świecie. 8 na 10 konsumentów w Polsce (77% w całej Europie) czuje, że to rozwiązanie zmniejszy korzyści z używania kart płatniczych. Podobnie 60% obawia się, że przyjęcie propozycji umożliwiających zamieszczanie kilku logotypów na tej jednej karcie może mieć negatywne skutki dla konsumentów.

 

Bartosz Ciołkowski stwierdził na koniec: ?MasterCard podziela dążenie Komisji Europejskiej do stworzenia sprawnego, konkurencyjnego i innowacyjnego rynku usług płatniczych. Obawiamy się jednak, że niektóre z tych propozycji nie przyczyniają się do realizacji wspomnianych celów i w rzeczywistości ich przyjęcie przyniesie uszczerbek i niedogodności konsumentom.?

 

O badaniu IPSOS:

Badanie zostało przeprowadzona przez globalną firmę badawczą Ipsos na zlecenie MasterCard. W sondażu uczestniczyło ok. 1000+ osób w poszczególnych krajach za pośrednictwem internetowego panelu badawczego Ipsos Online Panel w następujących krajach: Chorwacji, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Błąd statystyczny dla sondaży internetowych oblicza się przy użyciu przedziału ufności. W tym przypadku statystyczny błąd oszacowań na próbie 1000 wynosi +/- 3,5 punktu procentowych. Respondenci otrzymali informacje na temat opłat interchange. Pełne wyniki badania można znaleźć tutaj.

A to już wiesz?  UPS: Dobre perspektywy dla polskiego eksportu. Polska w jednej lidze z Niemcami i Wielką Brytanią

 

O MasterCard Worldwide:

MasterCard (NYSE:MA), www.mastercard.com, jest firmą technologiczną działającą w globalnym obszarze płatności. Obsługujemy najszybszą światową sieć przetwarzania płatności, łączącą konsumentów, instytucje finansowe, punkty handlowo-usługowe, rządy i przedsiębiorstwa w ponad 210 krajach i terytoriach. Produkty i rozwiązania MasterCard ułatwiają codzienne funkcjonowanie działalności handlowej, takiej jak zakupy, podróże, prowadzenie firmy  i zarządzanie finansami. Sprawiają, że są one bezpieczniejsze i sprawniejsze dla każdego użytkownika. Śledź nas na Twitterze @MasterCardNews, przyłącz się do dyskusji na Cashless Pioneers Blog oraz zapisz się, aby otrzymywać najnowszy biuletyn od Engagement Bureau.

Źródło MasterCard. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy