Wiadomości branżowe

Najbardziej zadłużone województwa w Polsce

Bankier.pl dotarł do informacji dotyczących zadłużenia, dochodów i wydatków poszczególnych regionów. Finanse województw to jedna z większych "tajemnic" budżetowych państwa. Wbrew pozorom wcale nie jest tak różowo i zanim zadecydujemy na kogo zagłosować – lepiej sprawdźmy, jakim był gospodarzem.  – Wbrew pozorom mało wiemy o regionach Polski,

Bankier.pl dotarł do informacji dotyczących zadłużenia, dochodów i wydatków poszczególnych regionów. Finanse województw to jedna z większych “tajemnic” budżetowych państwa. Wbrew pozorom wcale nie jest tak różowo i zanim zadecydujemy na kogo zagłosować ? lepiej sprawdźmy, jakim był gospodarzem. 

? Wbrew pozorom mało wiemy o regionach Polski, a już naprawdę niewiele o sytuacji finansowej poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Średni deficyt to 25 mln zł. Łączne długi województw to ponad 6,6 mld zł, czyli trzykrotność rocznych dochodów województwa mazowieckiego. Najmniej zadłużone jest Podlasie, ale to również region o najniższym dochodzie i stosunkowo małej liczbie mieszkańców ? przekonuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Większości województwom nie udaje się zebrać całej zaplanowanej kwoty budżetu. Średnio wpływy z planami pokrywają się w 96%. W tej kwestii dochodzi do pewnych skrajności ? w województwie dolnośląskim zebrano więcej niż zakładano, a na Mazowszu w zasadzie zabrakło ponad 150 mln zł. Jest to równocześnie najbardziej zadłużone województwo, bo łączne zobowiązania wynoszą tu aż 73% rocznych wpływów.

– Inwestycje widać, kredytu nie. Ludzie głosują na to co widzą, a nie na to, co czują. A szkoda, bo długi zaraz bardzo mocno zaczną ciążyć im po kieszeni ? dodaje Piechowiak.

Więcej informacji na temat sytuacji finansowej regionów w Polsce: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najbardziej-zadluzone-wojewodztwa-w-Polsce-7220660.html

Analizy Bankier.pl

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy