Mastercard proponuje Komisji Europejskiej współpracę i pomoc w kształtowaniu przyszłości płatności na terytorium UE

Teaser

Bruksela, Belgia ? 25 lipca 2013 r. MasterCard w pełni popiera cel Komisji - propagowanie bezpieczniejszych, wydajniejszych, bardziej konkurencyjnych i innowacyjnych płatności elektronicznych, które umożliwią konsumentom, przedsiębiorstwom sprzedaży detalicznej oraz innym zainteresowanym wykorzystanie w pełni zalet jednolitego rynku UE oraz wyraża wolę współpracy z Komisją nad osiągnięciem tego celu.

Javier Perez, Prezes MasterCard Europe, powiedział:

?Popieramy cele Komisji, ale nasz niepokój budzi część propozycji legislacyjnych, przedstawionych w dniu dzisiejszym, przykładowo określenie górnego pułapu opłat interchange oraz ograniczenia zasady honorowania wszystkich kart, które nie sprzyjają realizacji tych celów, lecz w rzeczywistości będą stanowić niedogodność i rozwiązanie niekorzystne dla konsumentów i małych przedsiębiorstw ? akceptantów kart oraz przeszkodę w rozwoju konkurencji i innowacyjności w sferze europejskich płatności. Cieszy nas perspektywa współpracy z Komisją, Parlamentem Europejskim oraz Radą Ministrów UE w procesie ustawodawczym, możliwość pomocy w ukształtowaniu ram regulacyjnych sprzyjających rozwojowi płatności elektronicznych przy jednoczesnym zachowaniu wartości płatności elektronicznych z punktu widzenia konsumentów i akceptantów.?

Poziom opłat interchange w Polsce to obecnie 1,1-1,3%, ale polski parlament pracuje nad ustawą obniżającą, od 1 stycznia 2014 roku, opłaty interchange do 0,5 proc. W tym samym czasie MasterCard przygotował alternatywny projekt samoregulacji stawek interchange ? niestety parlamentarzyści nie odnieśli się do zaprezentowanego projektu. W trakcie prac nad ustawą zrezygnowano z okresu przejściowego, który zakładał stopniowe dochodzenie do poziomu 0,5% w ciągu 3 lat. Tak radykalne podejście spotkało się z reakcją polskiego banku centralnego (NBP), który ostrzega przed negatywnymi skutkami drastycznego obniżenia opłat interchange dla dalszego rozwoju obrotu bezgotówkowego, oraz szacuje,
że zmiany skutkować mogą wzrostem opłat za użytkowanie kart płatniczych, jakie finalnie będą musieli ponieść konsumenci. Obawy te podzielają organizacje konsumenckie i organizacje skupiające małych przedsiębiorców.

  

O MasterCard Worldwide:

MasterCard (NYSE:MA), www.mastercard.com, jest firmą technologiczną działającą w globalnym obszarze płatności. Obsługujemy najszybszą światową sieć przetwarzania płatności, łączącą konsumentów, instytucje finansowe, punkty handlowo-usługowe, rządy i przedsiębiorstwa w ponad 210 krajach i terytoriach.

Produkty i rozwiązania MasterCard ułatwiają codzienne funkcjonowanie działalności handlowej, takiej jak zakupy, podróże, prowadzenie firmy  i zarządzanie finansami. Sprawiają, że są one bezpieczniejsze i sprawniejsze dla każdego użytkownika. Śledź nas na Twitterze @MasterCardNews, przyłącz się do dyskusji na Cashless Conversations Blog oraz zapisz się, aby otrzymywać najnowszy biuletyn.

Źródło MasterCard. Dostarczył netPR.pl

Źródło informacji - Newseria

Authors

Related posts

Top