Wiadomości branżowe

Ekologiczna choinka przed Urzędem Marszałkowskim

To nie jest zwykły rower. Powstał na Politechnice Gdańskiej z myślą o ekologicznym zasilaniu lampek na świątecznej choince, która po raz pierwszy zapłonie w środę przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Uroczystość uruchomienia oświetlenia nastąpi o godz. 9.

Zasada jest prosta – pedałujesz – lampki się świecą, zmęczyłeś się – lampki nadal się jarzą, ale tym razem pobierając energię z paneli słonecznych zamontowanych na daszku osłaniającym rower.
Drzewko ozdobią dwa czterdziestometrowe łańcuchy.
Świąteczna niespodzianka posiada oczywiście znaczące walory ekologiczne i dydaktyczne. Po pierwsze pozwala na dziesięciokrotną oszczędność energii. W dodatku każdy chętny będzie mógł sam spróbować swoich sił na tym wehikule. Organizatorzy happeningu liczą na to, że jako pierwszy rower uruchomi marszałek Jan Kozłowski.

Autorem projektu ekologicznego roweru jest Wojciech Leśniewski, asystent na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa, prywatnie miłośnik nietypowych rowerów, pochodzący zresztą z kaszubskiej rodziny genialnych konstruktorów. Przy budowie pracowali także dwaj inni pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej, znani z wielu innowacyjnych pomysłów – Dariusz Duda oraz dr inż. Wojciech Litwin.
Na oryginalny pomysł zwrócenia uwagi na konieczność oszczędzania energii i możliwości jej bezemisyjnego wytwarzania, wpadli pracownicy

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który zaproponował wspólną akcję inżynierom z naszej uczelni. Udało się. Zapraszamy rano przed Urząd Marszałkowski. Sami zobaczcie jak to działa.

Uruchomienie choinki: 16 grudnia, godz. 9, przed Urzędem Marszałkowskim

Kontakty
Dariusz Duda, wykładowca w Katedrze Technologii Okrętu, Systemów Jakości i Materiałoznawstwa
tel. 58/347 11 01, 885 300 508
dr inż. Wojciech Litwin, adiunkt w Katedrze Urządzeń Okrętowych i Oceanotechnicznych
tel. 58/347 28 44, 503 51 13 62
Wojciech Leśniewski, asystent w Katedrze Urządzeń Okrętowych i Oceanotechnicznych
tel. 58/347 2713
kontakt dla prasy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Justyna Skowronek, tel. 508 14 92 38

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts