Konto

BRE Bank pozytywnie oceniony przez Fitcha

BRE Bank okazał się jedynym polskim bankiem, któremu w bieżącym roku podwyższono oceny ratingowe. 8 maja br. Agencja Fitch Ratings poinformowała, że podwyższyła BRE Bankowi ratingi: długo i krótkoterminowy. Jednocześnie agencja podtrzymała rating indywidualny i rating wsparcia, wycofując ten ostatni z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Rating długoterminowy, który od 2 września 2008 r. znajdował się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym został podwyższony z ?A-? do ?A?. Rating ten ma obecnie perspektywę stabilną, co oznacza, że zniknęło wysokie prawdopodobieństwo jego obniżenia.|

bre_logo_16847Agencja podwyższyła rating krótkoterminowy z ?F2? do ?F1?, potwierdzając jednocześnie rating indywidualny- na dotychczasowym poziomie ?C/D? oraz wsparcia na poziomie ?1?. Rating wsparcia został tym samym usuniety z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, na której znajdował się od 9 stycznia bieżącego roku.

Akcja ratingowa wobec BRE Banku związana była z decyzją Komisji Europejskiej z 7 maja dotyczącą udzielenia zgody na wsparcie kapitałowe Commerzbanku przez niemiecki Fundusz Stabilizacji Rynku Finansowego (SoFFin). Komisja Europejska, wyrażając zgodę na dofinansowanie Commerzbanku, zezwoliła mu jednocześnie na kontynuowanie działalności w zakresie bankowości korporacyjnej i detalicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to kolejny dowód na to, jak szczególne znaczenie w strategii Commerzbanku odgrywa BRE Bank.

Warto podkreślić, że o ile możliwości wsparcia BRE przez Commerzbank brane są pod uwagę w przypadku ratingu długoterminowego i ratingu wsparcia, to podtrzymanie na dotychczasowym poziomie ratingu indywidualnego (?C/D? – szósta ocena od góry w 10-stopniowej skali), abstrahującego od wsparcia zewnętrznego, w trudnych warunkach zewnętrznych jest już całkowicie zasługą BRE Banku.

Po ostatniej decyzji Fitcha, BRE Bank ma najlepszy w swej historii rating przyznany przez tę agencję. BRE Bank znalazł się wśród bardzo wąskiego grona firm na świecie, które odnotowały poprawę ratingu w bieżącym roku. W obecnych realiach rynkowych pozytywne decyzje agencji ratingowych są niemal ewenementem. Jak podał Fitch w raporcie “Global Bank rating trends” z 1 maja bieżacego roku, w I kwartale 2009 roku, na 203 akcje ratingowe przeprowadzone przez Fitch 188 dotyczyło obniżenia ocen lub perspektyw ratingu. Jedynie 8 decyzji dotyczyło poprawy. W krajach emerging markets, do których agencja zalicza Polskę, Fitch przeprowadził w I kwartale 2009 roku 75 negatywnych akcji ratingowych i ani jednej akcji pozytywnej.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #bank   #Bank Pocztowy   #Bankowo   #ciami   #równie