Wiadomości branżowe

Zakaz handlu w niedziele – zagrożenia

Dyskusja nad wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele trwa już od miesięcy. Wielu jest zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej propozycji i równie mocno bronią oni swoich racji. Jak taki zakaz wpłynąłby na polski rynek pracy i na naszą gospodarkę? W Polsce 60% PKB generowane jest z rynku wewnętrznego, dlatego wprowadzenie zakazu handlu w niedziele nie pozostałoby bez wpływu na

Teaser

Dyskusja nad wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele trwa już od miesięcy. Wielu jest zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej propozycji i równie mocno bronią oni swoich racji. Jak taki zakaz wpłynąłby na polski rynek pracy i na naszą gospodarkę?

W Polsce 60% PKB generowane jest z rynku wewnętrznego, dlatego wprowadzenie zakazu handlu w niedziele nie pozostałoby bez wpływu na naszą gospodarkę. Pracę straciłoby wiele osób związanych z handlem: dostawcy, usługodawcy, osoby pracujące w sklepach i centrach handlowych.

Przedsiębiorcy będą musieli zrekompensować sobie poniesione straty. ?Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy adaptować się poprzez zaostrzenie form konkurencji, ucięcie kosztów jak np. koszty pracy i ilości zatrudnienia? – przyznaje Maria Andrzej Faliński, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. ?Następstwa takiej decyzji byłyby ekonomicznie nieuzasadnione, etycznie wątpliwe i szkodliwe społecznie? – dodaje.

W sieciach handlowych doszłoby do zwolnień w granicach 3-10%. Dostawcy zmuszeni byliby do negocjowania trudniejszych warunków współpracy z dystrybutorami i operatorami centrów handlowych. Byłby to także duży problem dla usługodawców, którzy mają swoje salony w centrach handlowych. ?Miałoby to ogromny wpływ również na wizerunek Polski jako kraju przyjaznego inwestorom. Obecnie ok. 3 miliardów euro rocznie to inwestycje infrastrukturalne w sektorze handlu? – mówi Maria Andrzej Faliński.

?Polska jest krajem, który lubi i umie handlować. Mamy bardzo skomplikowany proces konkurencyjny, ale jako jedni z nielicznych krajów mamy wszystkie formaty i wszystkie one są konkurencyjne? – podsumowuje Maria Andrzej Faliński.

Biorąc pod uwagę konsekwencje takich decyzji ? zarówno społeczne, jak i ekonomiczne – przed ich podjęciem zawsze należy dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Źródło videoPR.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Prezenty świąteczne na kredyt

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy